O Stowarzyszeniu

Z chwilą powołania Wydziału rozpoczęto kształcenie studentów w nowych specjalnościach – eksploatacja podziemna złóż rud i górnictwo odkrywkowe z podziałem na kierunki: eksploatacja kopalin luźnych i zwięzłych. W 1967 roku pojawiają się pierwsi absolwenci, którzy od początku wyrażają chęć utrzymywania kontaktów z Wydziałem i między sobą. Sprzyjają temu doświadczenia wyniesione ze studiów oraz zaszczepione w ich trakcie tradycje górnicze.

Z biegiem lat Wydział ma swoich Absolwentów prawie w każdym polskim zakładzie górniczym, wielu pracuje zagranicą. Najliczniejsza grupa zatrudniona jest w KGHM Polska Miedź S.A., wielu pracuje w kopalniach węgla brunatnego, w krajowym górnictwie surowców skalnych i placówkach badawczo-projektowych (POLTEGOR, CUPRUM), kilkanaście osób zajmuje wysokie stanowiska w górnictwie wielu krajów na wszystkich kontynentach oraz w uczelniach górniczych tych krajów.

Praktycznie od początku istnienia Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej tj. 1968 r. i ukończenia studiów przez pierwszych absolwentów towarzyszy Wydziałowi organizacja ich łącząca. Pierwszy zjazd odbył się 19 listopada 1977 r. w 10 lat po uzyskaniu dyplomów przez pierwszych absolwentów. Powstało wówczas Koło Absolwentów Wydziału Górniczego, które w pewnym okresie działało w strukturach Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.

foto1.jpg

Legitymacja Koła Absolwentów Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej

Drugi Zjazd absolwentów odbył się 24 listopada 1981 r. Z racji zawieszenia w stanie wojennym działalności SAPWr przez pewien okres nie działało również Koło Absolwentów Wydziału Górniczego. Przed 20 rocznicą utworzenia Wydziału grupa inicjatywna zwołała w dniu 23.01.1988 r. zebranie założycielskie Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej. Powołano wówczas 12 osobowy Komitet Założycielski, uchwalono statut i program działania. Dnia 3 marca 1988 r. zostało zarejestrowane i uzyskało osobowość prawną Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej.

foto2a.jpg

Oryginalna lista członków-założycieli SAWG z 1988 r.

Jest to organizacja, której jednym z głównych celów jest integracja wokół Wydziału rozproszonych po całym świecie rzeszy Absolwentów. Wszystkie cele Stowarzyszenia zawiera jego Statut. W dniu 21.03.1988 r. odbyło się I Walne zebranie SAWG, na którym dokonano wyboru Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Na Prezesa powołano wówczas kol. Marka Sikorę, który nieprzerwanie przez 30 lat sprawował pieczę nad Stowarzyszeniem, współpracował z kolejnymi władzami Wydziału i w wyjątkowy sposób dbał o podtrzymywanie więzi z Absolwentami. W październiku 2018 r. podczas VIII Walnego Zebrania członków SAWG PWr na Prezesa powołano kol. Roberta Króla (rocznik 1999). Od początku działalności SAWG jest również głównym współorganizatorem obchodów Jubileuszowych Wydziału i Zjazdów Absolwentów.