TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Stowarzyszenie Absolwentów
Wydziału Górniczego

Wyróżniony absolwent

Uhonorowani odznaką "Wyróżniony absolwent Politechniki Wrocławskiej" w uznaniu dorobku zawodowego, aktywności w różnych dziedzinach życia naukowego, społecznego i organizacyjnego, które przynoszą chlubę naszej Uczelni i Wydziałowi.

  WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2021 r.

GRZEGORZ WOWCZUK

g_wowczuk.jpg

Urodził się 13 lutego 1957 r. w Środzie Śląskiej, a od 1960 r. mieszka we Wrocławiu. Jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej (studiował w latach 1976-1981). W latach 1982-1999 pracował w CBPM CUPRUM we Wrocławiu na stanowiskach od stażysty, poprzez specjalistę do kierownika zespołu. Był autorem lub współautorem kilkudziesięciu prac badawczych z dziedziny górnictwa i mechaniki górotworu. Współuczestniczył w pracach wdrożeniowych dotyczących systemu eksploatacji z ugięciem stropu oraz eksploatacji w warunkach specjalnych. W roku 1999 przeszedł do pracy w Okręgowym Urzędzie Górniczym we Wrocławiu, w którym został zatrudniony na stanowisku nadinspektora ds. górnictwa podziemnego. W latach 2008-2010 zajmował stanowisko Dyrektora, a następnie – do końca 2018 r. – Zastępcy Dyrektora Urzędu. Od 2019 r. ponownie pracuje na stanowisku Dyrektora. W ramach obowiązków sprawował m.in. nadzór nad zwalczaniem zagrożeń naturalnych i technicznych w górnictwie podziemnym, odkrywkowym i otworowym.
Jest wdowcem, ma córkę i trzech synów.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2020 r.

DARIUSZ JACH

djach.jpgAbsolwent Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii, rocznik 2001. Rozpoczął pracę w Zakładach Górniczych Rudna gdzie przeszedł wszystkie szczeble górniczej kariery zawodowej. W roku 2015 powołany na stanowisko Dyrektora ds. Technicznych ZG „Rudna”.  Aktualnie pełni funkcję Dyrektora Naczelnego Zakładów Górniczych Lubin. Jest absolwentem studiów podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Zarządzanie Wartością Firmy) oraz studiów Executive Master of Business Administration (Business Trend) Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Doświadczony menadżer, współtwórca i uczestnik wielu projektów rozwojowych w tym między innymi projektu uruchomienia pierwszego oddziału wydobywczego poniżej poziomu 1200m. Prekursor wielu systemów eksploatacji podwyższających bezpieczeństwo pracy w górnictwie w tym modyfikacji systemu eksploatacji złoża o dużej miąższości. Nagrodzony przez Fundację „Bezpieczne Górnictwo” im. prof. Wacława Cybulskiego przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach. Czynny ratownik górniczy odznaczony między innymi: Medalem za Długoletnią Służbę, Odznaką Zasłużony dla Górnictwa Rzeczpospolitej Polskiej, Odznaką Honorową Zasłużony dla Bezpieczeństwa w Górnictwie przyznaną przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, Zasłużony dla KGHM czy Zasłużony dla Zakładów Górniczych „Rudna”. Utrzymuje stałe kontakty z macierzystym Wydziałem współpracując w zakresie prac naukowo – badawczych oraz dydaktycznym poprzez prowadzenie systemu praktyk zawodowych dla studentów Wydziału.

SŁAWOMIR WOCHNA

swochna.jpgSławomir Wochna jest absolwentem Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej (rocznik 2010). Ukończył również  studia podyplomowe Głównego Instytutu Górnictwa w zakresie „Bezpieczeństwo techniczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem”, posiada też indywidualny certyfikat menedżera odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa technicznego w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (MEx). Od dwóch kadencji przedstawiciel pracowników w Radzie Nadzorczej PGE GiEK S.A. Od 30 lat pracownik Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W latach 2009 - 2017 roku zastępca sztygara oddziałowego w Oddziale Taśmociągów Węglowych i Sortowni Węgla. Wcześniej, w latach 2003-2009, był sztygarem zmianowym w Oddziale Transportu Nadkładu, a w latach 2000-2003 pełnił funkcję nadgórnika w tym oddziale. Pracował również, jako operator maszyn budowlanych i sprzętu technologicznego. Pracę zaczynał jako ślusarz na odkrywce. W lutym 2019 został powołany na stanowisko Dyrektora Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Podczas swojej pracy zawodowej współpracował z Wydziałem w zakresie prac badawczych i ekspertyz dotyczących eksploatacji węgla brunatnego, transportu kopalnianego oraz maszyn podstawowych stosowanych w kopalniach odkrywkowych. Oprócz współpracy na polu naukowo-badawczym Sławomir Wochna aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz integracji absolwentów Politechniki Wrocławskiej zatrudnionych w KGHM Polska Miedź SA.


 WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2018 r.

TOMASZ GUTKOWSKI

LESZEK SONDAJ

WITOLD KROCHMAL

WOJCIECH OŻGA

ANDRZEJ NIECHWIEJ


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2017 r.

KRZYSZTOF PORĘBSKI

ANDRZEJ PRZYBOROWSKI

TOMASZ ZAWADZKI 


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2016 r.  

MAREK MARZEC

marzec.jpgUkończył WydziaŁ Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej w 1988 roku.  W latach 1988-1994 pracował pod ziemią w KWK Wałbrzych  na stanowiskach: Stażysty, Specjalisty ds. Górniczych, Sztygara Zmianowego Oddziału Wydobywczego oraz Nadsztygara Górniczego. W latach 1994-1996 również pod ziemią pełnił funkcję Nadsztygara Górniczego ds. Robót eksploatacyjnych  i Zastępcy Kierownika Robót Górniczych. W październiku 1997 roku przeszedł do KGHM Polska Miedź S.A. gdzie w ciągu 11 lat w O/ZG Rudna w Polkowicach przeszedł ścieżkę kariery pracy pod ziemią od Sztygara Zmianowego, Zastępcy Sztygara Oddziałowego Oddziału wydobywczego, Sztygara Oddziału, Nadsztygara Górniczego, przez Kierownika Działu Robót Górniczych, do Dyrektora i Pełnomocnika Zarządu. Latem 2006 roku  w O/ZG „Lubin” w Lubinie objął stanowisko  Dyrektora Oddziału – Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, by awansować na Dyrektora ds. Technicznych w 2010 roku. Od kwietnia 2016 jest Dyrektorem Naczelnym Oddziału „Lubin”. Marek Marzec ścisłe współpracuje z Politechniką Wrocławską przez cały czas po ukończeniu studiów. Bezpośrednio z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii  w zakresie realizacji prac badawczych i wspólnego rozwiązywania problemów górnictwa początkowo węgla kamiennego, a następnie miedziowego w zakresie zwalczania zagrożenia wyrzutami gazów i skał oraz bezpieczeństwa eksploatacji w warunkach zagrożenia tąpaniami, oraz przez organizowanie na terenie KWK Wałbrzych i KGHM praktyk zawodowych i dyplomowych  dla studentów Wydziału. Roztacza też opiekę nad absolwentami Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii podejmującymi pracę w kopalniach. 

JANUSZ ZACHAREWICZ

Ukończył Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii ze specjalnością Technika Eksploatacji Złóż w 1977 roku. W tym też roku rozpoczął swoja karierę w KWK Wałbrzych na stanowisku sztygara zmianowego by trzy lata później zostać najmłodszym kierownikiem największego oddziału wydobywczego w historii KWK Wałbrzych. W dalszych latach piął się po szczeblach kariery zawodowej, przez stanowisko Nadsztygara Górniczego(1982-1985), Kierownika Robót Górniczych(1985-1986),by w 1986roku rozpocząć pracę w Dolnośląskim Gwarectwie Węglowym jako inspektor kopalń. Po powrocie do KWK Wałbrzych(1988-1992) piastował stanowiska Kierownika Robót Górniczych , Głównego Inżyniera  Górniczego, i I-ego Zastępcy Kierownika Ruchu ZG. W latach 1993-2006 Był V-ce prezesem Zarządu HYDROPURE POLEN Sp. Z o.o. (1993-1997), Prezesem Zarządu AQUARIS Sp. z o.o. (1997-2001) i Głównym Inżynierem Górniczym  w PRGM Polkowice(2001-2006).

Od 2006 roku zasila szeregi KGHM Polska Miedź S.A. najpierw jako nadsztygar górniczy  w O/ZG Rudna  a od 2014 do dziś  KGHM Zanam na takim samym stanowisku. Janusz Zacharewicz ścisłe współpracuje z Politechniką Wrocławską przez cały czas po ukończeniu studiów. Bezpośrednio z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii w zakresie realizacji prac badawczych i wspólnego rozwiązywania problemów górnictwa początkowo węgla kamiennego a następnie miedziowego w zakresie zwalczania zagrożenia wyrzutami gazów i skał oraz bezpieczeństwa eksploatacji w warunkach zagrożenia tąpaniami, oraz przez organizowanie na terenie KWK Wałbrzych i KGHM praktyk zawodowych i dyplomowych  dla studentów Wydziału. Opiekuje się też absolwentami podejmującymi pracę w kopalniach. Jest członkiem zarządu Koła absolwentów Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii w KGHM. Jest też członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego a od 1982 roku członkiem Zarządu Stowarzyszenia.  Aktywnie bierze udział i kultywuje tradycje górnicze na Wydziale zwłaszcza w czasie corocznych obchodów Święta Górniczego oraz przez prowadzenie kilkunastu tradycyjnych spotkań górniczych dla studentów, pracowników i absolwentów a od szeregu lat prowadzi Barbórki Wydziałowe.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2014 r. 

WŁODZIMIERZ SARNECKI

sarnecki.jpgUkończył studia na Wydziale Górniczym PWr w 1984 roku, specjalność – Technologia Eksploatacji Złóż uzyskując stopień magistra inżyniera. W tym samym roku został zatrudniony w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów na stanowisku sztygara zmianowego, następnie ciągle awansując zajmował coraz wyższe stanowiska. W 2009 został Członkiem Zarządu, Dyrektorem ds. Inwestycji BOT KWB Bełchatów. Rok później w wyniku procesu konsolidacji powstała Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., w skład której weszła m. in. Kopalnia Węgla Brunatnego jako Oddział Spółki. Od tego czasu Włodzimierz Sarnecki pełni funkcję Dyrektora Technicznego – Zastępcy Dyrektora Oddziału i jednocześnie Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego KWB „Bełchatów”. Działalność zawodowa i społeczna Włodzimierza Sarneckiego jest wysoko ceniona przez współpracowników, lokalną społeczność oraz środowiska branżowe i naukowe.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2013 r.

ROBERT PODOLSKI
 
rpod.jpgOd 2000 r. pracował w Okręgowym Urzędzie Górniczym we Wrocławiu, od 2012 r. na stanowisku Dyrektora. Członek Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowych Zawodów Ratowniczych Głogów 2004 r.; wieloletni animator międzynarodowych zawodów ratowniczych, trener szkolący ratowników JRGH do międzynarodowych zawodów; członek zespołu konsultacyjnego Ministra Skarbu przy likwidacji KWB „Sieniawa”; członek zespołu mieszanego (WUG, OUG, KGHM) pracującego nad korektą projektu przepisów do Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze w latach 2001-2002. Współpracuje z macierzystym Wydziałem w zakresie organizacji praktyk dla studentów, prowadzenia wykładów z zakresu metod szkolenia w ratownictwie górniczym, określeni minimalnych wymagań programowych dla kierunku górnictwo i geologia oraz wymogów niezbędnych do stwierdzania kwalifikacji osób kierownictwa i dozoru ruchu w odkrywkowych i podziemnych Zakładach Górniczych. W ostatnich latach pełniąc odpowiedzialne funkcje w Okręgowym Urzędzie Górniczym we Wrocławiu stale konsultuje i wspomaga działania Wydziału związane z prowadzeniem kierunku górnictwo i geologia.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2012 r.

WOJCIECH KĘDZIA

wojciech_kedzia.jpgPracę zawodową rozpoczął w Zakładach Górniczych „Rudna”. Od szeregu lat pełni ważne funkcje w KGHM Polska Miedź S.A. Pracował na stanowiskach: kierownika Wydziału w Departamencie Nowych Przedsięwzięć Inwestycyjnych, Głównego Inżyniera w Departamencie Nowych Przedsięwzięć Inwestycyjnych, Dyrektora Naczelnego ds. Planowania, nadzoru Produkcji i Kosztów, Dyrektora Departamentu ds. Planowania, Nadzoru Produkcji i Kosztów, Dyrektora Departamentu Planowania i Optymalizacji Produkcji, Dyrektora Departamentu ds. Analiz i Monitorowania Produkcji. W latach 2010-2011 pełnił obowiązki Dyrektora Generalnego ds. Produkcji, a od 2011 jest Wiceprezesem Zarządu i Prezesem Zarządu ds. Produkcji KGHM Polska Miedź S.A. Za swoją działalność został odznaczony Srebrnym krzyżem Zasługi i tytułem Zasłużonego dla Górnictwa RP. Pełni ponadto funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Dolnośląskiej Fabryki Maszyn Zanam-Legmet Sp. zo.o. oraz Przewodniczącego Rady Nadzorczej PeBeKa S.A. W 2001 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii, praca doktorska pt.” Ocena ryzyka i niepewności w inwestycjach rzeczowych”. Jest absolwentem studiów podyplomowych na PWr i Akademii Ekonomicznej. Aktywnie współpracuje z Wydziałem zarówno w zakresie współpracy naukowo-badawczej jak i dydaktycznej. Działa również aktywnie na rzecz absolwentów Wydziału utrzymując z nimi żywe kontakty.

JAROSŁAW KUŹNIAR

jaroslaw_kuzniar.jpgAbsolwent Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, rocznik 1990. Pracę zawodową rozpoczął w 1990 roku w Zakładach Górniczych "Lubin". Będąc pracownikiem Kopalni Lubin przeszedł wszystkie szczeble kariery inżyniera górnika. W roku 2004 został powołany na stanowisko Dyrektora ds. Technicznych KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG "Lubin". Tę funkcję piastował również w Zakładach Górniczych Rudna i Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. Od 2010 r. jest Dyrektorem Naczelnym w Kopalni Polkowice-Sieroszowice. Do ważniejszych osiągnięć zawodowych zaliczyć należy pracę i kierownictwo w licznych zespołach badawczo-rozwojowych. Udział w pracach nad rozwojem i wdrażaniem nowych systemów organizacji pracy, implementacja nowych systemów technologii i metod zarządzania. Kreowanie i przewodnictwo zespołem pracującym nad adaptacją zawodową młodych inżynierów, integrację pokoleń górniczych oraz tworzenie inicjatyw, które powodują włączenie się młodych adeptów sztuki górniczej w prace w kołach i stowarzyszeniach. Był wielokrotnie nagradzany m.in. O. Zasłużony dla Górnictwa RP, Brązowym Krzyżem Zasługi, O. Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A., O. Zasłużony dla O/ZG "Lubin", Honorową Szpadą górniczą, Srebrnym Medalem za zasługi dla obronności kraju. Aktywnie współpracuje z Wydziałem w sprawach dydaktycznych - ZG "Polkowice-Sieroszowice" są zakładem w, którym studenci odbywają praktyki zawodowe i dyplomowe, działa na rzecz adaptacji zawodowej absolwentów podejmujących prace w kopalni. Jest motorem zatrudniania najlepszych absolwentów Wydziału w kierowanym Zakładzie. ZG "Polkowice-Sieroszowice" pod kierownictwem J. Kuźniara korzystają z możliwości badawczych PWr poprzez zlecanie szeregu badawczych i wdrożeniowych prac do realizacji w wielu Instytutach.

MIROSŁAW LASKOWSKI

miroslaw_laskowski.jpgAbsolwent Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, rocznik 1985. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. W ZG "Rudna" i "Polkowice-Sieroszowice". Aktualnie pełni funkcję Dyrektora w O/ZG Rudna. Jest absolwentem studiów podyplomowych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (Finanse i Zarządzanie), ukończył szereg kursów z zakresu przywództwa i innowacji, posiada certyfikat menagera projektów TenStep. Współpracuje z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii w zakresie naukowo-badawczym jak i dydaktycznym, działa na rzecz adaptacji zawodowej absolwentów Wydziału. ZG "Rudna" są zakładem, w którym studenci odbywają praktyki zawodowe i dyplomowe. Pod kierownictwem M. Laskowskiego ZG "Rudna" korzystają z możliwości Politechniki Wrocławskiej w zakresie rozwiązywania problemów o charakterze badawczym i wdrożeniowym. 


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2011 r.

ANDRZEJ ZABŁOCKI

andrzej_zablocki.jpgAbsolwent Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, rocznik 1967. Inż. Andrzej Zabłocki jest wybitnym inżynierem na arenie międzynarodowej. Od szeregu lat pełni ważne funkcje w światowej firmie Atlas Copco. Od 1992 r. jest prezesem Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chile oraz wiceprezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej. Był członkiem zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Górnictwa w Chile (2006-2009), doradcą prestiżowego miesięcznika górniczego "Mineria Chilena" (2007-2008). Bogate doświadczenie umożliwiło mu napisanie kilkudziesięciu publikacji w zakresie nowoczesnego drążenia tuneli i chodników, technologii wierceń i mechanizacji w górnictwie dla specjalistycznych pism w Chile, Polsce, Finlandii, Peru i Meksyku. Jest współautorem podręczników inżynierii górniczej publikowanych w Finlandii. W uznaniu pracy zawodowej i działalności społecznej otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP (2004), Medal Uznania Izby Deputowanych Chile (2004), prestiżowy tytuł Górnika Roku 2008/2009 od ministerstwa górnictwa Chile. W 2011 r. został wyróżniony i nagrodzony przez Instytut Inżynierów Górnictwa w Chile. Aktywnie współpracuje z macierzystym Wydziałem zarówno w zakresie realizacji prac badawczych jak i dydaktyki. Inicjator podpisania umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej i partnerskim wydziałem Uniwersytetu w Santiago Chile.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2010 r.

WITOLD BUGAJSKI

bugajski.jpgAbsolwent Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, specjalności: Technologia eksploatacji Złóż, rocznik 1980 r. Od szeregu lat pełni ważne funkcje w strukturach KGHM Polska Miedź S.A.: był dyrektorem kopalni Rudna, wiceprezesem Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., obecnie pełni funkcję Dyrektora Generalnego ds. Produkcji. Do osiągnięć zawodowych zaliczyć należy kilkanaście publikacji, kilkanaście rozwiązań patentowych, nagrodę II stopnia Naczelnej Organizacji Technicznej za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie techniki, opracowanie i skuteczne zrealizowanie Programu Restrukturyzacji i Obniżki Kosztów w KGHM Polska Miedź S.A. (prawie 50% produkcji całej Firmy). Współpracuje z macierzystym Wydziałem w zakresie realizacji prac badawczych i wspólnego rozwiązywania problemów górnictwa miedziowego, był członkiem Społecznej Rady Wydziału Górniczego, aktywnie działa na rzecz absolwentów Wydziału pracujących w KGHM.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2009 r.

STEFAN LASKOWNICKI

stefan_laskownicki.jpgW 1991 r. ukończył Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii ze specjalnością: technika podziemnej eksploatacji złóż. Cała jego kariera związana jest z KGHM „Polska Miedź” S.A. W krótkim czasie od ukończenia studiów przeszedł do pracy w Zarządzie KGHM na stanowisku głównego inżyniera górniczego koncernu. Jest kierownikiem projektu „Głogów Głęboki –Przemysłowy”, który ma na celu rozbudowę kopalń i umożliwienie funkcjonowania KGHM w obszarze wydobycia rud miedzi na kilkadziesiąt lat. Jest współtwórcą wynalazków i wzorów użytkowych, np. elektronicznego miernika rozwarstwienia górotworu w wyrobiskach górniczych, żerdzi kotwiowej, obudowy podporowej. Opracował też sposób eksploatacji złóż minerałów użytecznych systemem komorowo-filarowym z lokowaniem skały płonnej w wybranej przestrzeni. Od 2002 r. jest prezesem Koła Terenowego Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Górniczego PWr przy KGHM Polska Miedź SA. Utrzymuje ścisłe kontakty naukowe i badawcze z macierzystym wydziałem.

PIOTR WALCZAK

walczak.jpgW 1985 r. ukończył Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii ze specjalnością: technika podziemnej eksploatacji złóż. Po ukończeniu studiów rozpoczął prace w górnictwie węglowym, ale wkrótce związał się na stałe z KGHM „Polska Miedź” S.A. Przeszedł tam wszystkie szczeble kariery zawodowej. Jest dyrektorem i pełnomocnikiem Zarządu KGHM Polska Miedź SA Oddział ZG "Rudna". Jest współtwórcą patentu "system eksploatacji komorowo filarowy z ugięciem stropu i ruchomym filarem zamykającym", za który otrzymał tytuł Dolnośląskiego Wicemistrza Techniki (nagroda NOT z 2002 r.). Jest ratownikiem górniczym (od 22 lat); kapitanem zespołu, który w 2002 r. w Reno w USA wywalczył tytuł wicemistrza świata w Ratownictwie Górniczym; trenerem zespołu, który w 2004 r. na Międzynarodowych Zawodach Ratowniczych w Głogowie zdobył mistrzostwo; generalnym dyrektorem górniczym III stopnia. Utrzymuje wieloletnie kontakty zawodowe oraz współpracuje w zakresie naukowo-badawczym z macierzystym Wydziałem. Działa również aktywnie wśród absolwentów Politechniki Wrocławskiej pracujących w KGHM.

ZBIGNIEW BRYJA

zbigniew_bryja.jpgW 1982 r. ukończył Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii ze specjalnością: technologia eksploatacji złóż. Jest przykładem absolwenta, który zrealizował swoją karierę w przemyśle górniczym. Doszedł do stanowisk: głównego inżyniera Wydziału Mechaniki Górotworu i Obudowy, dyrektora ds. przygotowania produkcji, dyrektora naczelnego kopalni, dyrektora generalnego górnictwa, a wreszcie dyrektora generalnego ds. inwestycji i rozwoju w KGHM Polska Miedź SA i prezesa Zarządu PAK Górnictwo Spółka z o.o. Jest autorem kilkudziesięciu rozwiązań racjonalizatorskich i patentowych dotyczących systemów eksploatacji w kopalniach rud miedzi, technologii napraw obudów szybowych dla kopalń głębokich, technologii podsadzania zrobów przy użyciu podsadzki zestalonej modernizacji samojezdnych maszyn dołowych itp. Jest autorem lub współautorem wielu artykułów lub publikacji w dziedzinach, w których się specjalizował. Jego doświadczenie i wiedza były wielokrotnie nagradzane i doceniane (był trzykrotnie powoływany przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w szeregi Komisji ds. Tąpań w zakładach górniczych wydobywających rudy miedzi, a następnie powołany do Komisji specjalnej badające przyczyny tąpnięcia i wypadku zbiorowego w Oddziale G-22 O/ZG „Rudna”). Był inicjatorem i współorganizatorem "Pierwszych dni Politechniki Wrocławskiej w KGHM Polska Miedź SA" w 2005 r. Współpracuje z uczelniami technicznymi, dzieląc się wiedzą pozyskaną w kraju i za granicą. Utrzymywał kontakt z PWr doprowadzając do podpisania w 2004 r. listu intencyjnego pomiędzy PWr i KGHM „Polska Miedź”.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2008 r.

ROMUALD SAŁATA

romuald_salata.jpgCałe życie zawodowe związał z KWB Turów, gdzie rozpoczął pracę najpierw na stanowiskach robotniczych, a potem sukcesywnie pracował i podnosił swoje wykształcenie na studiach zaocznych, najpierw na AGH, a następnie na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Podnosząc wykształcenie ukończył między innymi studia podyplomowe na PWr – Geotechniczne zabezpieczenie eksploatacji. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych doprowadziło pana Romualda Salatę do funkcji wiceprezesa Zarządu i Dyrektora technicznego KWB Turów S.A. Utrzymuje żywe kontakty z macierzystym Wydziałem, jest motorem współpracy naukowo-badawczej między Kopalnią, a Wydziałem. Pełni również funkcje społeczne np. jest prezesem kola zakładowego SITG w kopalni, członkiem Rady Naukowej Poltegoru Instytutu we Wrocławiu i Komitetu Sterującego Zagospodarowania legnickiego Zagłębia Górniczo-Energetycznego.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2007 r.

ANDRZEJ DZIUBA

andrzej_dziuba.jpgJest przykładem wszechstronnie wykształconego absolwenta PWr, który dzięki swemu wykształceniu i cechom osobistym zrobił błyskotliwą karierę w sferze gospodarczej jak również w samorządzie terytorialnym. Ukończył studia na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii w 1980 r. Rozpoczął karierę zawodową w KWK Ziemowit przechodząc przez wszystkie szczeble od nadgórnika do stanowiska Głównego Inżyniera ds. Tąpań, Obudowy i Kierowania Stropem, następnie Głównego Inżyniera ds. Inwestycji. W KWK Ziemowit piastował również funkcję Przewodniczącego Rady Pracowniczej. Podnosząc swoje kwalifikacje ukończył studia podyplomowe w AGH w Krakowie na kierunku: Ekonomika górnictwa, a następnie kurs dla członków rad nadzorczych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. W latach 1992-2000 pracował jako specjalista ds. sprzedaży i marketingu w DBT Scharf Polska Sp. z o.o. – dostawcy maszyn górniczych. Uzdolnienia organizacyjne i menedżerskie, wiedza zdobyta na studiach podyplomowych oraz doświadczenie zgromadzone w poprzednich etapach kariery zawodowej pozwoliły w 2000 roku kandydować na stanowisko Prezydenta Miasta Tychy. Tę zaszczytną funkcję pełni do dnia dzisiejszego. W całym okresie pracy zawodowej utrzymywał ścisłe kontakty z macierzystym Wydziałem.


WYRÓŻNIONY ABSOLWENT 2006 r.

PAWEŁ MARKOWSKI

markowski.jpgPo ukończeniu studiów na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii w roku 1986 rozpoczął szybką karierę zawodową w KGHM Polska Miedź S.A. Pełniąc wiele odpowiedzialnych funkcji na wszystkich szczeblach zawodowych w górnictwie podziemnym był i jest dobrym przykładem wszechstronnie wykształconego absolwenta PWr. Początkowe sukcesy związane były z wdrożeniami udoskonalonych systemów eksploatacji niskich pokładów rud miedzi. W dalszych etapach pracy zawodowej wykazał uzdolnienia organizacyjne i menedżerskie. W karierze zawodowej dwukrotnie był dyrektorem kopalni O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”, a następnie pracował w zarządzie KGHM Polska Miedź S.A. na stanowisku Dyrektora Generalnego ds. Górnictwa. W całym okresie pracy zawodowej utrzymywał żywe kontakty z macierzystym Wydziałem poprze Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Górniczego.

Politechnika Wrocławska © 2024