Jubileusz 55-lecia Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, 27 i 28 października 2023 r.

Data: 11.05.2023

baner_fb__820_x312_55_lecie_v1.jpg

Koleżanki i Koledzy Absolwenci,

W tym roku Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej (dawniej Górniczy) obchodzi Rok Jubileuszowy 55-lecia. Wspominamy historię Wydziału, naszych Profesorów, Nauczycieli i Absolwentów.

Jest to czas podsumowań pracy dydaktycznej oraz naukowo-badawczej Wydziału. Tym bardziej, że w ciągu 5 lat od ostatniego Jubileuszu sporo się zmieniło. Zakończono budowę nowego Centrum Badań i Transferu Technologii GEO-3EM, gdzie znajduje się 5 naszych laboratoriów: Laboratorium Nauk o Ziemi i Inżynierii Mineralnej, Laboratorium Technik Modelowania w Górnictwie, Laboratorium Systemów Maszynowych w Górnictwie, Akredytowane Laboratorium Transportu Taśmowego oraz Laboratorium Bezpieczeństwa Pracy akredytowane przez PCA.

Wzmocnieni takim zapleczem zintensyfikowaliśmy współpracę badawczą z przemysłem surowcowym, podkreślając realny udział w rozwoju branży w kraju i za granicą. Firmy z którymi współpracujemy, konkurując na trudnym rynku chętnie z uznaniem wspierają się dowodami naszej współpracy naukowo-badawczej. Osiągnięcia pracowników naszego Wydziału przyczyniły się do podniesienia prestiżu naszej jednostki i zaowocowały nawiązaniem licznych kontaktów międzynarodowych.

Ponadto, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na rynku pracy znacząco rozwinęliśmy ofertę dydaktyczną Wydziału. Przez wiele lat kształciliśmy studentów jedynie na kierunku Górnictwo i Geologia, potem dołączyła Geodezja i Kartografia, w 2021 roku uruchomiliśmy na I stopniu kierunek Geoinformatyka, a w następnym roku kolejne dwa kierunki: Geoenergetykę i Inżynierię Surowców Mineralnych. Naszym ostatnim „dzieckiem” jest Geologia Stosowana, z którą również wiążemy duże nadzieje. Z kolei na II stopniu studiów nowością, którą rozwijamy jest kierunek Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. W swojej ofercie posiadamy również od lat niezmiennie studia podyplomowe Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Taka szeroka oferta skierowana do kandydatów na studia skutkowała rekordowym naborem w roku akademickim 2022/2023, w którym przyjęliśmy ponad 340 studentów na I rok studiów. Uzupełnieniem oferty dydaktycznej są nadal studia w języku angielskim przy współpracy z wieloma europejskimi uczelniami.

Drodzy Absolwenci, rok Jubileuszowy jest okazją do wspomnień, podtrzymywania kontaktów, ale również do wspólnej dyskusji o przyszłości naszego Wydziału, dlatego gorąco zachęcam do udziału i liczę, że po przerwie wywołanej sytuacją pandemiczną z jeszcze większą przyjemnością odpowiecie Państwo na nasze zaproszenie.

Obchody jubileuszu będą miały kulminację w dniach 27 i 28 października 2023 r. Wówczas spotkamy się na X Zjeździe Absolwentów, którego ramowy program będzie następujący:

• Uroczyste spotkanie z okazji 55-lecia Wydziału i otwarcie Zjazdu – 27.10.2023 r.
  • Konferencja naukowo-techniczna Absolwentów – 27 i 28.10.2023 r.
  • Spotkania roczników w siedzibie Wydziału - 27.10.2023 r.
  • Zjazd Absolwentów – Biesiada Piwna – 27.10.2023 r.
  • Walne Zabranie Członków SAWG PWr – 28.10.2023 r.
  • Bal Absolwentów – 28.10.2023 r.

Prosimy o rozpropagowanie informacji o Zjeździe wśród znanych Wam Absolwentów, abyśmy mogli spotkać się w jak najszerszym gronie. Od maja rozpoczniemy przyjmowanie zgłoszeń uczestnictwa. Zacznie wówczas działać na stronach internetowych Wydziału i SAWG możliwość elektronicznej rejestracji udziału w imprezach Jubileuszu.

Wszelkie informacje do organizatorów prosimy przekazywać drogą mailową na adres sawg@pwr.edu.pl
KOMUNIKAT Nr 1 (wersja do pobrania)

Z górniczym pozdrowieniem
Robert Król